ALS70H133KE100
Mfr.Part #
ALS70H133KE100
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 100V SCREW
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 100Hz
Impedance :
26mOhm
Capacitance :
13000μF
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
14.3A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
17.3A @ 10kHz
Datasheets
ALS70H133KE100
KEMET ALS70H133KE100
ALS70 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals