ALS70G334NP040
Mfr.Part #
ALS70G334NP040
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
31A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 100Hz
Capacitance :
330000μF
Voltage - Rated :
40V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
32.1A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
9mOhm
Datasheets
ALS70G334NP040
KEMET ALS70G334NP040
ALS70 330000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals