ALS70G243NS250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS70G243NS250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 24000UF 20% 250V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
ALS70
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Impedance :
12mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Capacitance :
24000μF
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
24.1A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
ALS70G243NS250
KEMET ALS70G243NS250
ALS70 24000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals