ALS70C622NJ450
Mfr.Part #
ALS70C622NJ450
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 450V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
22.9A @ 10kHz
Capacitance :
6200μF
Impedance :
25mOhm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
15.9A @ 100Hz
Datasheets
ALS70C622NJ450
KEMET ALS70C622NJ450
ALS70 6200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals