ALS70C432NJ550
Mfr.Part #
ALS70C432NJ550
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 550V SCREW
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Impedance :
95mOhm
Capacitance :
4300μF
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.2A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
108mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
19.8A @ 10kHz
Voltage - Rated :
550V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS70C432NJ550
KEMET ALS70C432NJ550
ALS70 4300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals