ALS70C363NT200
Mfr.Part #
ALS70C363NT200
Description
CAP ALUM 36000UF 20% 200V SCREW
Impedance :
12mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
30.5A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
26.2A @ 100Hz
Capacitance :
36000μF
Datasheets
ALS70C363NT200
KEMET ALS70C363NT200
ALS70 36000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals