ALS70C133NS400
Mfr.Part #
ALS70C133NS400
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
12mOhm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Capacitance :
13000μF
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
22.1A @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS70C133NS400
KEMET ALS70C133NS400
ALS70 13000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals