ALS70A912NS500
Mfr.Part #
ALS70A912NS500
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
20.5A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
27.9A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Capacitance :
9100μF
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
25mOhm
Datasheets
ALS70A912NS500
KEMET ALS70A912NS500
ALS70 9100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals