ALS70A822QH400
Mfr.Part #
ALS70A822QH400
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
8200µF
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
18.4A @ 100Hz
Impedance :
17mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.937 100.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
26.4A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALS70A822QH400
KEMET ALS70A822QH400
ALS70 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals