ALS70A682DE100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS70A682DE100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SCREW
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
13.2A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Series :
ALS70
Impedance :
41mOhm
Voltage - Rated DC :
100V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
36mm
Height :
82mm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
9.9A @ 100Hz
Capacitance :
6800µF
Datasheets
ALS70A682DE100
KEMET ALS70A682DE100
ALS70 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals