ALS70A621DB400
Mfr.Part #
ALS70A621DB400
Description
CAP ALUM 620UF 20% 400V SCREW
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.520 64.00mm
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.8A @ 10kHz
Impedance :
142mOhm
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Capacitance :
620μF
Datasheets
ALS70A621DB400
KEMET ALS70A621DB400
ALS70 620μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals