ALS70A562NP500
Mfr.Part #
ALS70A562NP500
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Stock
18
In Stock :
18
Bulk
Height :
146mm
Diameter :
77mm
Capacitance :
5600µF
Ripple Current @ Low Frequency :
16.6A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
24A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
500V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 100Hz
Impedance :
38mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Datasheets
ALS70A562NP500
KEMET ALS70A562NP500
ALS70 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals