ALS70A472NF500
Mfr.Part #
ALS70A472NF500
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Stock
5
In Stock :
5
Bulk
Height :
105mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
500V
Impedance :
45mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
59mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
77mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.5A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
21.1A @ 10kHz
Capacitance :
4700µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
ALS70A472NF500
KEMET ALS70A472NF500
ALS70 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals