ALS70A274QC025
Mfr.Part #
ALS70A274QC025
Description
CAP ALUM 270000UF 20% 25V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
23A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Impedance :
13mOhm
Capacitance :
270000μF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
23.7A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS70A274QC025
KEMET ALS70A274QC025
ALS70 270000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals