ALS70A244NS063
Mfr.Part #
ALS70A244NS063
Description
CAP ALUM 240000UF 20% 63V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
33.7A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Impedance :
8mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Capacitance :
240000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
35.1A @ 10kHz
Datasheets
ALS70A244NS063
KEMET ALS70A244NS063
ALS70 240000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals