ALS70A183QS400
Mfr.Part #
ALS70A183QS400
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW
Stock
349
In Stock :
349
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
27.8A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height :
194mm
Impedance :
10MOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
37A @ 10kHz
Capacitance :
18000μF
Polarization :
Polar
Diameter :
90mm
Datasheets
ALS70A183QS400
KEMET ALS70A183QS400
ALS70 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals