ALS70A135QT025
Mfr.Part #
ALS70A135QT025
Description
CAP ALUM 1.3F 20% 25V SCREW
Stock
21
In Stock :
21
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
42.9A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Diameter :
90mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Impedance :
7mOhm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
43.5A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
ALS70
Height :
220mm
Capacitance :
1.3F
Datasheets
ALS70A135QT025
KEMET ALS70A135QT025
ALS70 1.3F Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals