ALS70A125QS025
Mfr.Part #
ALS70A125QS025
Description
CAP ALUM 1.2F 20% 25V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
42.3A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
7mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
42.9A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1.2F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALS70A125QS025
KEMET ALS70A125QS025
ALS70 1.2F Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals