ALS70A122DF450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS70A122DF450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
5.3A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
10.6A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
ALS70
Capacitance :
1200μF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
36mm
Impedance :
93mOhm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
146mOhm @ 100Hz
Height :
105mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
ALS70A122DF450
KEMET ALS70A122DF450
ALS70 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals