ALF20C221EC550
Mfr.Part #
ALF20C221EC550
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 220UF 20% 550V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Impedance :
1.38Ohm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.84A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.584Ohm @ 100Hz
Voltage - Rated :
550V
Ripple Current @ High Frequency :
3.01A @ 10kHz
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALF20C221EC550
KEMET ALF20C221EC550
ALF20 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead