ALF20C151DC600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF20C151DC600
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 600V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.11A @ 10kHz
Impedance :
618.2mOhm
Factory Lead Time :
22 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
884.2mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.56A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
ALF20
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
ALF20C151DC600
KEMET ALF20C151DC600
ALF20 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead