ALC80H243KP100
Mfr.Part #
ALC80H243KP100
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 24000UF 20% 100V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
24000μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
15.9A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
15mOhm
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
18.4A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Datasheets
ALC80H243KP100
KEMET ALC80H243KP100
ALC80 24000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead