ALC80F823EH025
Mfr.Part #
ALC80F823EH025
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SNAP
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Capacitance :
82000μF
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11.85A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
13.05A @ 10kHz
Impedance :
18mOhm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ALC80F823EH025
KEMET ALC80F823EH025
ALC80 82000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead