ALC80F131CB450
Mfr.Part #
ALC80F131CB450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 130UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
130μF
Voltage - Rated :
450V
Impedance :
564mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.57A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
987mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC80F131CB450
KEMET ALC80F131CB450
ALC80 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead