ALC80D131BD450
Mfr.Part #
ALC80D131BD450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 130UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.23A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.11A @ 100Hz
Impedance :
571mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
995mOhm @ 100Hz
Capacitance :
130μF
Datasheets
ALC80D131BD450
KEMET ALC80D131BD450
ALC80 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In