ALC80C241DD500
Mfr.Part #
ALC80C241DD500
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 240UF 20% 500V SNAP
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Impedance :
491mOhm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
709mOhm @ 100Hz
Capacitance :
240μF
Ripple Current @ High Frequency :
4.97A @ 10kHz
Datasheets
ALC80C241DD500
KEMET ALC80C241DD500
ALC80 240μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead