ALC80A621DC250
Mfr.Part #
ALC80A621DC250
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 620UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
286mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
5.53A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
620μF
Impedance :
170mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ALC80A621DC250
KEMET ALC80A621DC250
ALC80 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In