ALC10C223ED035
Mfr.Part #
ALC10C223ED035
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Stock
530
In Stock :
530
Bulk
Lead Diameter :
2 mm
Diameter :
40mm
Capacitance :
22mF
Length :
40mm
Dielectric Material :
Aluminium
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
40mm
Radiation Hardening :
No
Current - Leakage :
4.62mA
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
22.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Voltage :
35V
Snap in
Lead Length :
6.3mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
ALC10C223ED035
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALC10C223ED035 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V, Package / Case:Radial, ALC10C223ED035 pinout, ALC10C223ED035 datasheet PDF, ALC10C223ED035 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALC10C223ED035 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALC10C223ED035
22mF Capacitor 20% Bulk 22.5mm Radial