ALC10A102DF250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC10A102DF250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Stock
211
In Stock :
211
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
6mA
Resistance :
163mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitance :
1000µF
Polarization :
Polar
Length :
50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
163mOhm @ 100Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
3.26A
Terminal Pitch :
10mm
Reference Standard :
IEC60384-4
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Test Frequency :
100Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
ALC10
Ripple Current @ Low Frequency :
3.26A @ 100Hz
Published :
2012
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
4.75A @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Number of Terminations :
2
Impedance :
106mOhm
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Snap in
Datasheets
ALC10A102DF250
KEMET ALC10A102DF250
ALC10 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.26A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In