ALC10C102EJ450
Mfr.Part #
ALC10C102EJ450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Stock
504
In Stock :
504
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
2 mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
6mA
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
142mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
8.42A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.42A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
450V
Termination :
Snap in
Ripple Current :
4.42A
Lead Length :
6.3mm
Diameter :
40mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Height Seated (Max) :
2.835 72.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Pins :
4
Voltage :
450V
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
70mm
Series :
ALC10
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Impedance :
93mOhm
Test Frequency :
100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ALC10C102EJ450
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALC10C102EJ450 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:4, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead, Mounting Type:Through Hole, ALC10C102EJ450 pinout, ALC10C102EJ450 datasheet PDF, ALC10C102EJ450 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALC10C102EJ450 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALC10C102EJ450
ALC10 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.42A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead