AHA1010120M100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHA1010120M100R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 12UF 100V SMD
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated :
100 V
Ripple Current @ High Frequency :
1.4 A @ 100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Type :
Hybrid
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Series :
AHA
Ripple Current @ Low Frequency :
70 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Capacitance :
12 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Datasheets
AHA1010120M100R
KYOCERA AVX AHA1010120M100R
12 μF ±20% Radial, Can - SMD 80mOhm AHA Surface Mount Hybrid General Purpose