AHA1010390M080R
Mfr.Part #
AHA1010390M080R
Description
CAP ALUM POLY HYB 39UF 80V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
160 mA @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
80 V
Capacitance :
39 µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Ratings :
Tolerance :
±20%
Package :
Digi-Reel?
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Datasheets
AHA1010390M080R
KYOCERA AVX AHA1010390M080R
39 μF ±20% Radial, Can - SMD 70mOhm AHA Surface Mount Hybrid General Purpose