AG10JR24E
Mfr.Part #
AG10JR24E
Description
RES 0.24 OHM 5% 10W AXIAL
Stock
44
In Stock :
44
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Technology :
Wire Wound
Rated Temperature :
25 °C
Failure Rate :
Package Length :
45.2 mm
Composition :
Reach Compliance Code :
Unknown
Ohmite Mfg Co
Construction :
Welded
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Copper/Nickel (Cu/Ni)
HTS Code :
Resistance :
240 mOhms
Number of Terminals :
Active
Rated Power Dissipation (P) :
10 W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
1000 V
Series :
Ag
Lead Length :
38.1 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.812 mm
Subcategory :
Fixed Resistors
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
AG10JR24E
FIXED RESISTOR, 240 mOhms, 10W, -,