AG10J10KE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AG10J10KE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Composition :
Supplier Device Package :
Axial
Series :
Ag
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
Resistance :
10 kOhms
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
Package :
Bulk
Tolerance :
±5%
Features :
Non-Magnetic
Datasheets
AG10J10KE
10 kOhms, 10W, -,