AA1L0C-P10MCC0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA1L0C-P10MCC0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, BREAK APART,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Voltage Rating :
333V
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
RoHS :
Details
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
1
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Material :
Brass
Mounting Style :
Panel
Primary Material :
Metal
Brand :
Shell Size :
1
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Number of Positions :
10
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
10 Contact
Current Rating :
4 A
Fastening Type :
Push-Pull
ODU USA
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Base Product Number :
AA1L0C-P
Orientation :
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
IP Rating :
IP50
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
4A
Contact Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Datasheets
AA1L0C-P10MCC0-0000
Plug, Male Pins Brass Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
AA1L0C-P10MCC0-0000 Overview
AA1L0C-P10MCC0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? L series
AA1L0C-P10MCC0-0000 Applications
There are a lot of ODU
AA1L0C-P10MCC0-0000 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER