AA0402JR-076K2L
Mfr.Part #
AA0402JR-076K2L
Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402
Resistance :
6.2kOhm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
AA0402JR-076K2L
YAGEO AA0402JR-076K2L
AA Series, Thick Film, 6.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C