AA0402FR-0710K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0402FR-0710K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
381μm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10.5kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Series :
AA
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AA0402FR-0710K5L
YAGEO AA0402FR-0710K5L
AA Series, Thick Film, 10.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C