AA0402FR-077M32L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0402FR-077M32L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AA
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Resistance :
7.32MOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height :
381μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AA0402FR-077M32L
YAGEO AA0402FR-077M32L
AA Series, Thick Film, 7.32MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C