AA0402FR-0768KL
Mfr.Part #
AA0402FR-0768KL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Height :
381μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
68kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AA0402FR-0768KL
YAGEO AA0402FR-0768KL
AA Series, Thick Film, 68kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C