AA01A-P030VA1-ROL100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA01A-P030VA1-ROL100
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
0.020 0.50mm
Stack Height (Mating) :
1.5mm
Published :
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Positions :
30
Contact Plating :
Gold
Feature :
Solder Retention
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Series :
AA01A
Height Above Board :
0.056 1.42mm
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
JAE Electronics AA01A-P030VA1-ROL100
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 30 Positions AA01A Gold