A767KN476M1HLAE029
Mfr.Part #
A767KN476M1HLAE029
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
A767
Capacitance :
47μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
8mm
Height :
9.7mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
KEMET A767KN476M1HLAE029
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 29mOhm A767 Surface Mount Polymer General Purpose