A758KK157M1CAAE015
Mfr.Part #
A758KK157M1CAAE015
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
A758
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.1A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
8mm
Published :
Factory Lead Time :
50 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
150µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET A758KK157M1CAAE015
150μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 15mOhm A758 Through Hole Polymer General Purpose