A758EK567M0GAAE016
Mfr.Part #
A758EK567M0GAAE016
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
4V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
A758
Pbfree Code :
yes
Height :
8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Type :
Polymer
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
KEMET A758EK567M0GAAE016
560μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 16mOhm A758 Through Hole Polymer General Purpose