A750MW687M1VAAE018
Mfr.Part #
A750MW687M1VAAE018
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 35V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Surface Mount Land Size :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
35 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
234.5 mA @ 120 Hz
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
A750
Package :
Bulk
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
A750MW
Ripple Current @ High Frequency :
4.69 A @ 100 kHz
KEMET A750MW687M1VAAE018
680 μF ±20% Radial, Can 18mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose