A750MV397M1VAAE020
Mfr.Part #
A750MV397M1VAAE020
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 35V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
35 V
Base Product Number :
A750MV
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Capacitance :
390 µF
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
215 mA @ 120 Hz
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Package :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
4.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Ratings :
KEMET A750MV397M1VAAE020
390 μF ±20% Radial, Can 20mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose