A750MS567M1EAAE015
Mfr.Part #
A750MS567M1EAAE015
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 25V T/H
Stock
55
In Stock :
55
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
560μF
Series :
A750
Height :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.9A @ 100kHz
Diameter :
10mm
Polymer
Voltage - Rated DC :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2016
Ripple Current @ Low Frequency :
245mA @ 120Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
KEMET A750MS567M1EAAE015
560μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 15mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose