A750MS477M1EAAE015
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A750MS477M1EAAE015
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.9A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
245mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
A750
Height :
12mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
50 Weeks
KEMET A750MS477M1EAAE015
470μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 15mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose