A750KS227M1EAAE015
Mfr.Part #
A750KS227M1EAAE015
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V T/H
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
221mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
12mm
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.42A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
A750
Capacitance :
220μF
Type :
Polymer
Factory Lead Time :
20 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
KEMET A750KS227M1EAAE015
220μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 15mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose