A700X477M002ATE007
Mfr.Part #
A700X477M002ATE007
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dissipation Factor :
6 %
Published :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Ripple Current :
5.7A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
AO-Cap A700
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Type :
Polymer
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
4.3mm
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
2V
Leakage Current :
56μA
Polarity :
Polar
Capacitance :
470µF
Resistance :
7mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C