A700V825M016ATE045
Mfr.Part #
A700V825M016ATE045
Description
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 16V SMD
Capacitance :
8.2μF
Dissipation Factor :
6 %
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lead Length :
1.3mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Contact Plating :
Tin
Leakage Current :
5.2μA
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
2.4A
Tape and Reel (TR)
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
2.4A @ 100kHz
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height :
2mm
Tolerance :
±20%
SMD/SMT
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V825M016ATE045 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16V, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, A700V825M016ATE045 pinout, A700V825M016ATE045 datasheet PDF, A700V825M016ATE045 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V825M016ATE045 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700V825M016ATE045
8.2μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 45mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose